Håll dig torr i terrängen med avancerat skydd mot väder och vind, med Ranger 2,5-Layer Water Jacket i juniormodell. Konstruerad av ett lättviktigt, vattentätt material som andas, i 2,5 lager, med 5K/5K vattentäthet/andningsaktivitet, som håller dig fräsch och torr i nyckfullt väder, och DWR-beläggning (Durable Water Repellent) som håller fukt, lera och smuts borta när du kör. Huvan är designad för att passa över de flesta hjälmar, medan två handfickor med dragkedja ger praktisk förvaring av småsaker. Justera passformen för att stänga ute väder och vind, med dragskon i nederkanten och resår i ärmslut. Håll dig torr och kör på, med Ranger 2,5-Layer Water Jacket i juniormodell.
- Avancerat skydd mot många olika väderförhållanden
- Lättviktigt, vattentätt huvudmaterialet som andas, i 2,5 lager, med 5K/5K vattentäthet/andningsaktivitet
- DWR-beläggning avlägsnar fukt och smuts
- Två fickor med dragkedja fram
- Dragsko i nederkanten och resår i ärmslut ger en anpassad passform
- Huva som passar över de flesta hjälmar
- Yttermaterialet är tillverkat av återvunna material
Fox MTB-hjälmar är utvecklade med avancerad ventilation, låg vikt och MIPS-teknologi för att ge maximalt skydd vid höga hastigheter och teknisk terräng. För extra säkerhet erbjuder Fox även knä-, armbågs- och överkroppsskydd som är både flexibla och stöttåliga.
Fox cykelkläder, inklusive tröjor, byxor och handskar, är designade för att ge andningsförmåga, rörelsefrihet och slitstyrka, vilket gör dem perfekta för både enduro, downhill och XC-cykling.
Upptäck vårt sortiment av Fox cykelutrustning och kläder hos Cykelcentrum i Borlänge – vi hjälper dig att hitta rätt produkter för din cykling!
Relaterade produkter